A koronavírus miatt bizonytalan helyzetbe kerültek az irányító testületek, ám van egy sokkal kézzelfoghatóbb motiváció, amellyel a globális képet nézhetjük.
A jog, a sportüzlet, a gondolkodás ideje. Ne felejtsék, rossz ötletek nincsenek.
Rendben, néhány rossz ötlet azért létezik. Ám általánosságban szólva, ha van alkalmas idő, amikor el lehet gondolkozni, mi működik és mi nem a sportüzletben, akkor a mostani épp megfelelő.
Néhány évvel ezelőtt egy világtestület kommunikációs főnöke szerint zsonglőrködni kell a zsúfolt versenynaptárral, ahol a hagyományosnak számító események vonzó innovációkkal próbálják meg kiharcolni a helyüket. Egyetlen mondatban lehet összegezni a mondanivalóját: „Ha az alapoktól kezdhetném, valószínűleg nem innen kezdenénk.”
Vagyis ez, ami most van, a sport tiszta lapja. És talán éppen ennek a hangulatnak köszönhetően állt elő Roger Federer az egyik legnagyobb adminisztratív változás lehetőségével a saját sportágában.
https://twitter.com/rogerfederer/status/1252922285096423424?s=20
Ami ezután következett, csak megerősítette a feltételezést, hogy erről már korábban is beszéltek. Federer megnyilvánulására sokan reagáltak, többek között Billie Jean King, ismerhetik őt, 39-szeres Grand Slam-bajnok, ő alapította meg a WTA-t, hogy megfelelően megfizessék társait. Most azt válaszolta, „egy közös hang, a férfi és női teniszé együtt, már régóta ez az álmom”. Örömmel fogadta még az elképzelést Rafael Nadal, Simona Halep, Petra Kvitova és Garbine Muguruza.
Az egyesített testület, amely felügyelné a teniszt, értelmes gondolat. Jelentős hatása lehet a férfi és női tenisz egyesülésének, ahogy azt a négy Grand Slam-torna is bizonyítja. A profi tenisz egységes brandje sokkal egyértelműbb lenne az átlagos szurkolók számára, akik a legnagyobb eseményeket követik.
Mindez ellenállhatatlan vonzerőt jelentene a partnereknek és televíziós társaságoknak, a két szervezet nem versenyezne többet a saját érdekeiért. Bár a két sorozat nem feltétlenül olvadna össze, az egyesülés lebontaná a korlátokat a minél több vegyes esemény előtt.
A globális tenisz ide-oda utazós életmódja azt is jelenti, időbe telik, míg biztonságosan meg lehet rendezni a tornákat, akár zárt kapuk mögött is. Védőoltás nélkül egyáltalán nem lenne lehetséges, bármit is mondjon a férfi tenisz első számú sportolója.
Bár a gondolat, hogy a két sorozat szorosabban működjön együtt, jó ideje népszerű, még ha az illendőség gyakran az útjába állt az egyesülésről folyó beszélgetéseknek, az elmúlt hónapokban egyre erősödtek a hangok. Tavaly novemberben a SportsPro OTT Csúcstalálkozóján Madridban a WTA elnöke, Micky Lawler elmondta, úgy érzi, a koncepciót sokkal komolyabban kellene végigtárgyalni.
„Igen, szeretnék több együttműködést látni, és egy irányító testületként összeülni, vagy legalábbis egy védőszárnyként a sportág felett” – tette hozzá. „Úgy érzem, együtt jobb. Hisz így vált azzá a sportág, ami.”
Federer felhívását követően a WTA elnöke és vezérigazgatója, Steve Simon, valamint Andrea Gaudenzi, az ATP új elnöke lelkesen reagált a svájci ikon elképzelésére, még ha még ha maguk nem is követelték az egyesített testületet.
Egy egyesülés kihívásokkal járna. Lennének szerződések, amiket fel kellene bontani, a kereskedelmi terveket újra kellene gondolni, csillapítani kellene az aggodalmat, hogy az egyik szervezet esetleg felfalja a másikat. Az új szervezet felelősségeinek körét egyensúlyban kellene tartani az ITF-ével.
Más játékosok reakcióit is számba kell venni. Az ausztrál Nick Kyrgios a csekély számú ellenzők táborába tartozott szerdán, és nem árt emlékezni, mennyire másként vélekedtek nemrég a férfi tenisz sztárjai az irányító szerepről.
Mindentől eltekintve mostanság komoly értéke van az ilyen beszélgetéseknek. A kreatív gondolkodás ugyan nem lehet prioritás minden sportágban, már csak azért sem, mert sok helyen elég nagy a bürokrácia, de a fájdalmas pontokat és gyengeségeket, amiket a jelen helyzet nyomása felszínre hozott, érdemes megvizsgálni. A többségük már korábban is jelen volt, ha más formában is.
Egy ilyen beszélgetés csaknem minden nemzetközi sportágban lefolytatható. Egyesek közelebb állnak ehhez, még a szünet előtt vitáztak például egy globális férfi golf sorozatról, amelynek ösztönzést adna a szaúdiak támogatta Premier Golf League „kísértete”. Szinte mindenhol vannak hátráltató tényezők a fejlődéshez, amit senki nem szeret, de ezek már összefonódtak a korábbi tapasztalatok és a kompromisszum erdejében.
És akkor még ott van a tágabb értelmezés, hogy vajon ez az ágazat együtt tud-e dolgozni a legmagasabb szinten, hogy a SportsPro-nak is dolgozó, Angus Buchanant, a The Sports Consultancy munkatársát idézzük. Egy bizonyos szakaszban érdemes megkérdezni, vajon hány sportág jelenlegi struktúrája állta ki ezt a kivételes erőpróbát, és vajon szükség van-e a sportágak közötti támogatásra a legmagasabb szinten.
A hol és hogyantól eltekintve, egy dologban egyetértenek az emberek, a sport visszatér és továbbra is népszerű lesz. A jelenlegi vezetőknek sokkal kézzelfoghatóbb dolgokkal kell szembenézniük. Ha a szponzorpénzek kiapadnak, vagy elesnek a jelentős televíziós bevételektől, lesznek-e befektetők, akik mélyen a zsebükbe nyúlnak csupán a szentimentalizmus vagy a hagyomány kedvéért. És vajon onnantól kezdve jó döntéseket hoznak-e. Ha azt gondolod, van egy jó ötleted, érdemes legalább kérdéseket feltenni.
Forrás: SportsPro Media